Home / Yazılarım / Cinayet, Kayıp, Kavuşma Programlarının da Sonu Geliyor mu? Müge Anlı Ne Yapacak?

Cinayet, Kayıp, Kavuşma Programlarının da Sonu Geliyor mu? Müge Anlı Ne Yapacak?

Bundan tam olarak 11 yıl önce liseye yeni başladığım zamandı. 9. sınıfa başladığım ve öğlenci olduğum için annemin sabah şekeri programlarını çok güzel takip edebiliyordum. Bir de neden bilinmez tv programlarını çok farklı bir gözle izlemeyi teee o zamanlardan yapardım. Kendimi bildim bileli muhabir olmayı, rd,tv,sinema okumayı isteyen biri olduğumdan zannedersem. Önceki yıllarda Seda Sayan vardı. Reklamları sayıp sayısını söyleyen kişilere hediye verirdi falan filan. Hep bi aldatmaca hep bir oyalamaca falan için hasetlik beslerken izlemekten de hiç keyif almazdım.

Neyse konuya dönecek olursak cinayet, polisiye olaylarını çok sevdiğimden Müge Anlı‘nın bu Tatlı Sert programı hoşuma gitmişti. Bazen servisi bekletir geç hazırlanırdım. O zamanlar süresi bu kadar uzun değildi. Bir de yeni başlamıştı. Çok popüler değildi galiba tam hatırlamıyorum. Sonradan sonraya Emniyet ile Savcılık ile sağlam bir ilişki kuran ekip işini de sağlamlaştırmaya başladı. Eee sonrası malum Müge Anlı tam bir fenomen haline geldi. Buna eşdeğer benim izlemeyi çok tercih etmediğim, Flash tv de başlayan serüveni bu yıl sona eren Esra Erol vardı. Esra Erol da Müge Anlı gibi tek başına zirvenin tadını çıkartırken Seda Sayan, Zuhal Topal evlendirme programlarını tarumar etti. Bütün halkı tiksindirdi ve böylelikle bu yıl içerisinde evlilik programına dair bir şey kalmadı. Gelelim konumuz Müge Anlı’ya;

Müge Anlı da senelerdir zirvede maşallah hiç kimseye de kaptırmadı yerini. Başka kanallarda benzer programlar yaptırmaya çalıştı yapımcılar ama kimse Müge Anlı’nın zirvesine yerleşemedi. Hakkını vermek lazım ratinglerdeki ortalaması ilk 10 larda genel olarak da 5 dolaylarında seyrediyordu. Farklı kanallarda farklı sunucular ile denemeler yapıldı kimse Müge Anlı’nın karşısında 1 aydan fazla duramadı. Buna Flash tv de çeşitli entrikalar ile yayın yapan Yalçın bey de dahildir. Müge Anlı tatlı tatlı zirvenin tadını çıkartırken evlilik programından sonra şimdi de cinayet, kayıp, kavuşturma programları türedi. Esra Erol’u tahtından eden yapımcılar ve cast oyuncular ile halka oynayan sunucular şimdi de Müge Anlı’nın yerine gözünü dikti.

10 seneden fazladır yayın yapan Müge Anlı hiç bir şekilde sahte tanık, sahte konuk, sahte cinayet gibi konular ile haber olmaz iken bu sonradan türeyen programlar daha ilk başta fiyaskolar ile insanı soğuttu bile. Hepsinde bir samimiyetsizlik, bir sahtekarlık ve kandırmaca olduğu çok belli oluyor. Bu da gözle görülen bir tespit olduğundan Müge Anlı’yı yerinden edebilecek bir tane program göremiyorum ki zaten ratinglerden de çok belli oluyor. Esra Erol’un karşısına hiç çekinmeden gelebilen yapımcılar saat olarak Müge Anlı’nın karşısına geçmeye çekiniyor. Akıllıca da bir karar tabi ki . Programlarının biraz daha uzun ömürlü  olması için farklı saatlerde denemek daha iyi olacaktır. Bu cinayet ve kayıp programları türemiş iken Müge Anlı’nın ratingleri zerre değişmiyor yine aynı yine aynı. Kadın tacını hiç indirmeyecek…

Peki bu yeni programların sunucuları Müge Anlı’yı daha fazla parlatıyor mu?

Cevabını bildiğim soruları kendime sormayı sevmem ama bu soru sizeydi. Taklitler aslını yaşatır ve yüceltirmiş ya hani bu söz hiç bu kadar karşılığını bulmamıştı. Kadın rating peşinde değil gibi her zaman sadece olayın çözümüne odaklı, sansasyonel yönlerini yayına taşımayı da sevmiyor, zeki sorularıyla insanları acayip sıkıştırıyor. İnsan suçu yoksa bile ‘olabilir de’ der Müge Anlı ile konuşunca. Öyle güzel psikolojik baskı yapıyor ki bütün o itirafların olması tesadüf falan değil.Kadın gerçekten başarılı. Kesinlikle psikolojik eğitim almış. Oradaki yer alan psikolog   ve hukukçu  konuklar da (isimlerini biliyordum ama unuttum) güzel destek veriyorlar. Şüpheli kişileri konuşturmayı ağzından bir şey kaçırmasını konuyu ister istemez açmasını nasıl sağlıyorlar anlamak mümkün değil.

Bu profesyonelliğe alışınca diğer programlardaki yılların sunucuları oluyor sizin gözünüzde amatör, iş bilmeyen, işi idame ettiremeyen insan… Şimdi bir tarafta dominantlığı ile şüphelileri korkutan ve yola getiren Müge Anlı varken bir tarafta da her olayı yasak aşka bağlayan rating düşkünü yapımcılar varken kim daha uzun ömürlü  olur sorusunun karşılığı bende var ama sizi bilemem. Dedim ya yukarıda cevabını bildiğim soruları kendime sormayı sevmem.

Sonuç:

Bu sunucuların amatörlüğü, konuların yavanlığı ve bayağılığı Müge Anlı‘yı daha çok parlatacak ve bir 10 yıl daha bu programa devam etmesinin yolunu açacaktır. Bu programların Müge Anlı‘nın daha çok yükselmesi için altına alacağı tuğladan başka bir şey olmayacağı aşikar. Bekleyip görelim.

Menekşe Gümüş Yılmaz

 

About Menekşe Gümüş

Ankara doğumlu, 2010 yılında Konya Selçuk Üniversitesi'ni kazandı. 4 yıl boyunca Radyo Sinema ve Televizyon eğitimi aldı. 2014 yılında Lisans eğitimini tamamladı. Özgün Hikaye ve Senaryo yazarı. Fotoğraf çekimi ve düzenlemesi yapıyor.

Göz atmak ister misiniz?

Görevin:Ülkeni Seveceksin…

Asla diz çökmeyeceğiz. Biliyorlar değil mi? Bildikleri için de şimdi bizi psikolojik olarak yıldırmaya çalışıyorlar. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.