Home / Yazılarım / Kız Kulesi Hikayesi

Kız Kulesi Hikayesi

Kız kulesi ile ilgili hikayeleri her yerde okumak ola ki herkesin ağzından duymak mümkün. En yaygın duyduğum hikaye şu: Kralın bir kızı varmış. Kral kızını çok severmiş rüyasında kızına bir sepetten meyve yedirdiğini görmüş. Bir rüya yorumcu kızının sepetten çıkan bir yılan tarafından zehirlenip öleceğini söylemiş. Kral kızı için bu kuleyi yaptırmış. Bir gün bir sepette yılan kız kulesine girmiş ve kralın kızını zehirlemiş….
Bu hikaye benim en çok duyduğum ve artık ezberlediğim bir hikaye. Boğaz turunda rehber tarafından anlatılırken ne söyleyeceğini tahmin bile diyorum. Bunun dışında Kız Kulesinin bir çok hikayesi var bunlardan biri de şu: M.Ö Asya sahillerinin bir parçası kopmuş ve kız kulesinin üzerinde bulunduğu adacık ortaya çıkmış ve daha sonra Yunan Komutan Chares bu adacığa eşi için mermer sütunlardan anıt mezar yaptırır. Bundan sonra M.S. Emanuel şehrin savunması için bu adacığa iki kule yaptırır ve şehrin gözetimini sürdürür. Daha sonra ise İstanbul’un fethinde üs olarak kullanılmıştır. Restorasyonlar şunlar bunlar derken Kız Kulesi günümüze kadar gelmiştir. Ve şu anda genç aşıkların evlilik teklifi etmek için uğrak yeri olmuştur.

kız-kulesi-hikayesi
Kız kulesinin bu kadar farklı hikayeleri geçmişi varken neden insanlarca romantik anların uğrak yeri olarak görülür? Bana göre Kız Kulesinin bambaşka bir hikayesi ve sihri var. Babası tarafından korunmak istenen bir kızın vefat ettiği bir kule mi yoksa sevdiği kişiye ulaşamadan ölen bir kızın kulesi mi? Bence sevdiği insana ulaşamadan ölen bir kızın kulesi burası. Yoksa her aşığın uğrak yeri neden olsun. İnsanlar hüzünlenince neden kız kulesine gitsin? Ve… Ve ben kız kulesini görünce neden böyle hissedeyim? Burası sadece hikayede anlatıldığı gibi bir yer değil. Ben her İstanbul’a gittiğimde kesinlikle kız kulesine giderim karşısında bir durur ve kız kulesine bakarım. Gözlerim kız kulesine o kadar farklı bakar ki ben bile bilemem gözlerimde ki manayı. İçime öyle bir enerji dolar ki ben bile anlayamam. Bir esinti, bir rüzgar ve bir duygu, bir his… Kız kulesi bana her şeyi unutturur tüm hikayesini ve bütün geçimini. O anda benim hayalimde ki kız kulesi vardır. Eski İstanbul’da denizin ortasında bir kız bir kulede tek başına kalır. Sevdiği erkekle evlenmesini istemeyen birisi onu bu kuleye kapatmıştır. Ya da iki aşık bu kulede tam kavuşmuşken ölürler. Tam olarak aldığım hissiyat bu. Bir geç kalınmışlık, bir aşk, bir özlem ve bir hüzün. Bir sonsuzluk… Kız kulesi hikayesi çeşit çeşit… Benim karşısına geçtiğim zaman baktığım kız kulesi hikayem bu. Kız kulesine, hikayesine, orada olanlara, olacaklara ve olmak isteyenlere selam olsun.
Menekşe Gümüş
ANKARA
20.05.2015

Related Article

Kız Kulesi’nden   Siz başlayabileceğim en güzel yerden başlıyorum. Kız Kulesi'nden.   Kız Kulesi Geceydi onu ilk gördüğümde Saçlarını den...

About Menekşe Gümüş

Ankara doğumlu, 2010 yılında Konya Selçuk Üniversitesi'ni kazandı. 4 yıl boyunca Radyo Sinema ve Televizyon eğitimi aldı. 2014 yılında Lisans eğitimini tamamladı. Özgün Hikaye ve Senaryo yazarı. Fotoğraf çekimi ve düzenlemesi yapıyor.

Göz atmak ister misiniz?

Karabük Tren Garı

Çok güzel bir Karabük Safranbolu maceram olmuştu. İlerde bir gün daha detaylı yazabilirim. Her zaman …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.