Home / Videolarım / Mandela Etkisi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Mandela Etkisi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Mandela Etkisi Amerika’da Mandela isminde siyasi bir adamın 2013 ölüm haberlerinin yayılmasının ardından ortaya çıktı. Mandela’nın seneler önce hapishanede öldüğünü nasıl böyle bir şeyin olduğunu soran bir kısım insanın aksine öyle bir şey hiç bir zaman olmadı diyerek yalanlayan bir kısım insan da bulunuyordu. Bu etkinin beni en çok etkileyen kısmı diğer örneklerde yer alıyor. Ben Mandela’yı hiç tanımıyorum. Hapiste mi yok sa çıkınca mı ölmüş, öldürülmüş beni enterese etmiyor. Bütün örnekleri tek tek açıklayacak olursak, başlayalım…

Pikaçu’nun Kuyruğundaki Siyah Çizgi:

Belki de kim bilir hiç var olmadı. Hafızam beni yanıltıyor olabilir. Sizin de öyle belki bu bir algı projesi olabilir. Hani şu illüminati gibi. Bilinçaltımıza böyle işlenmiş ve biz bu şekilde siyah çizgi var gibi hatırlayabiliriz.

Micky Mause’un Pantolon Askıları: 

Eğer bu çizgi film karakterine böyle bir şey yoksa neden öyle hatırlıyorum. Bilmiyorum. Bu da yine çok idda edemedim ama pantolon askılarının olduğunu hatırladığım bir küçük örnek.

Temel Reis’in Kolundaki Dövme:

Evet gerçekten olduğuna emin olduğum bir ayrıntı. Sağ kolunda dövme olduğuna eminim diyebilirdim. Ama hafızam ya da dünyada birlik olmuş algıcılar  bana oyun oynuyor gibi. Çünkü sadece ben değil bir çok kişi Temel Reis’in hangi kolunda dövme var diyince sağ kolunda ya da sol kolunda diyor. Kimse ikisinde de var demiyor. Madem geçmişten beri iki kolunda da dövme var neden kimse iki kolunda da demiyor da sağ diyor? Bu da düşünülmesi gereken bir konu.

Şu reklam etiketinin üzerindeki inek kardeşten bahsedelim. Peynir markasının ikonu olan bir ineğin burnundaki halka beni daha çok şaşırttı. Diğerlerinde hadi yanılıyor olabilirim dedim ama bunda yanılmama imkan yok. Burnunda bir halka vardı. Ama neden yokmuş gibi davranılıyor ve şu an böyle insanlar ayrılıyor bu konuda emin değilim.

İŞTE BU HARİKA!!!

Son Olarak Monopolly: 

İşte beni derinden etkileyen en büyük örneğe sıra geldi. Mandela etkisini öğrenmeden bir kaç gün önce mağazadan Monopolly almak için oyuncak bölümüne gittim. Monopolly kutularına bakarken içimden bunların logosu neden değişmiş, bu adamdaki gözlüğü neden kaldırmışlar, böyle hiç iyi olmamış diye düşündüm. Hatta gıcık olduğum için Monopolly’i elimde bir süre tuttuktan sonra bıraktım. (Hem de çok pahalıydı.)

Daha sonrasında Mandela Etkisi kapsamında bu haberleri hele ki Monopolly’i görünce çok ama çok şaşırdım. Nasıl yani dedim nasıl olabilir böyle bir şey. Bazı insanlar gelecekten birinin bunu yapmış olduğunu ya da geçmişten birinin bu objeleri değiştirdiğini, bazıları ise paralel evrenin çakıştığını ve paralele evrende logoların tam olarak bizim hatırladığımız gibi olduğunu söylüyor. Bunlar bana hiç ama hiç inandırıcı gelmiyor. Mantığıma yatan bir neden olması gerekiyor. Daha metalik şeyler. Gözle görülebilen, ütopik olmayan açıklamalar gerekiyor. Bunun bilinçaltı etkisi, bir algı, hipnoz gibi şeyler olduğunu düşünüyorum. İllüminati gibi inanların daha çok bilinç altına yönelik girişimler yapıldığını düşünüyorum.

Ancak Hugo’ya ve Tolga abiye küfür ederek bir zamanın gündemi olan çocuğu Tolga abi’nin ‘Böyle bir şey olmadı.’ diyerek harcamasına ne demeli bilmiyorum doğrusu. Hala ve hala bu konunun esprileri yapılır. ama kayıtlarda dahi böyle bir şey yok. Kaybolmuş olabilir. Ama Tolga abi açıklık getiriyor. ‘Böyle bir şey hiç bir zaman olmadı.’ Kafasını bir yere çarpıp unutmuş olma ihtimali yüzde kaç bilmem ama bu oldu. Hepimiz güldük ve senelerce espri konusu yaptık. Hala da yapardık.

Mandela Etkisi ile ilgili youtube videom linktedir. İzleyin ve yorum yapmayı unutmayın lütfen.

Aralık 2016

İstanbul

 

About Menekşe Gümüş

Ankara doğumlu, 2010 yılında Konya Selçuk Üniversitesi'ni kazandı. 4 yıl boyunca Radyo Sinema ve Televizyon eğitimi aldı. 2014 yılında Lisans eğitimini tamamladı. Özgün Hikaye ve Senaryo yazarı. Fotoğraf çekimi ve düzenlemesi yapıyor.

Göz atmak ister misiniz?

Karabük Tren Garı

Çok güzel bir Karabük Safranbolu maceram olmuştu. İlerde bir gün daha detaylı yazabilirim. Her zaman …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.