Home / Teknoloji / WhatsApp mesajlarını yedekleme ve geri yükleme

WhatsApp mesajlarını yedekleme ve geri yükleme

WhatsApp mesajlarını geri yükleyebilir ve istediğiniz zaman geri yükleyebilirsiniz. WhatsApp kullanıcıları çok iyi bilir ki mesajları belirli tarihlerde yedeklenir ancak telefon hafızasına kaydedilir. Ancak yeni gelen bir güncelleme ile artık WhatsApp mesajlarını Google Drive adlı uygulama üzerine yedekleyebilir ve gerektiğinde geri yükleyebilirsiniz.

Şimdi sizlere WhatsApp mesajlarını yedekleme ve geri yükleme işlemlerini anlatacağım.

Öncelikle WhatsApp uygulamamızı açıyoruz.

Menü Tuşu > Ayarlar > Sohbetler ve aramalar > Sohbet yedeği’ne gidin.

Google Drive’a yedekle’ye dokunun ve isteğinize göre yedekleme sıklığını ayarlayın. Bunlar günlük, haftalık ve aylık olabilir. Bence günlük kayıt yapın ne olur olmaz.

Burada esas olan Google hesabınızdır. Çünkü Google hesabınız üzerinden Google Drive uygulamasını kullanacaksınız. Malumunuz telefonlarda zaman zaman saçma saçma mailler açarak onun üzerinden işlem yapıyoruz, daha sonra sıkıntı yaşamayalım.

Yapılan uyarılardan bir tanesi de telefonda ilk yükleme yapacak kullanıcıların şarj oranlarına dikkat etmeleri gerekiyor. İlk yüklemelerde biraz fazla zaman alabileceği için şarja takılması uyarısı yapılıyor.

İşte bu kadar. Artık bütün mesajlarınız Google Drive üzerinde yedeklendi.

Peki Google Drive’dan WhatsApp’a nasıl geri yükleyeceğim?

Şimdi merak edilen bir diğer konuya gelelim. Evet tamam Drive’a attık. Şimdi bir de geri yükleme işini çözelim ve bitirelim.

— Telefonunuzda Gmail hesabı ekliyken WhatsApp uygulamasını kaldıralım ve  tekrar kuralım. Yedekleme yapan kullanıcılar standart bir şekilde WhatsApp kurulumlarını gerçekleştirsinler.

Onay işlemleri geçtikten sonra kullanıcılara Google Drive yedekleme hakkında seçenekler sunulacaktır. Hepsi bu kadar.

Not: Google Drive’dan öncelikli bir yedeklemeniz olmadan WhatsApp’ı kurarsanız, WhatsApp otomatik olarak bölgesel depolanmış yedekleme dosyalarınızdan geri yükleme yapar.

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız bizlere buradan ulaşabilirsiniz. Yorumlarınıza cevap veririz.

 

Related Article

WhatsApp ömür boyu ücretsiz mi oldu? WhatsApp ömür boyu ücretsiz mi oldu? Bu soru inanın bana bugünün en çok merak edilen sorularının başında yer alıyor. Şimdi diyeceksiniz ki zaten ücret...

About Serdar YILMAZ

Selçuk Üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon mezunu... Pratiktarifler.org kurucusu. Ulusal bir gazetenin SEO Editörüyüm. Web tasarımıyla uğraşmaktayım Meneksegumus.com Teknoloji Editörüyüm.

Göz atmak ister misiniz?

WordPress için en iyi AMP eklentisi

WordPress için en iyi AMP eklentisini sizler için araştırdık. Bilindiği üzere Google güncellemelerine devam etti …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.